Αρχική » Αρθρα του/της gymmusioa

« Ιούλ

Translate:

Το Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων στα Τρίκαλα

«Ανατολή Μεγαλοστράτα» Τελική εκδήλωση του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων ΄΄Νικόλαος Δούμπας΄΄

«Ανατολή Μεγαλοστράτα» ο τίτλος της τελικής εκδήλωσης του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων ΄΄Νικόλαος Δούμπας΄΄  δανεισμένος από το εμπνευσμένο έργο του Ηλία Παπαδόπουλου. Ήταν  ο καταλληλότερος τίτλος που θα μπορούσαμε να δώσουμε σε μια γιορτή γεμάτη μουσικές και χρώματα της Ανατολής συνδεδεμένα με την ζωντανή παράδοση των μαθητών/μουσικών οικογενειών των Ιωαννίνων.
Μουσικά Σύνολα παραδοσιακής ορχήστρας και χορωδίας του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων με τη συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Άρτας και του νεοσύστατου Μουσικού Σχολείου Ηγουμενίτσας στο Θέατρο ΕΗΜ Φρόντζου!

Ύλη για κατατακτήριες εξετάσεις σχολ. έτους 2022-2023 στο Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, παρέχεται σε μαθητές άλλων σχολείων η δυνατότητα εγγραφής στις τάξεις Β’ και Γ’ Γυμνασίου καθώς και σε όλες τις τάξεις του Λυκείου του Μουσικού Σχολείου κατόπιν κατατακτηρίων εξετάσεων σε συγκεκριμένα μουσικά μαθήματα, οι οποίες διεξάγονται τον Σεπτέμβριο κάθε έτους.

Εξεταζόμενα μαθήματα

Τα μαθήματα που εξετάζονται στο πλαίσιο των κατατακτηρίων εξετάσεων είναι τα εξής:

• Για τη Β΄ τάξη Γυμνασίου: Ευρωπαϊκή Μουσική Θεωρία και Πράξη, Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική – Θεωρία και Πράξη, καθώς και τα Υποχρεωτικά Ατομικά (πιάνο, κλαρίνο παραδοσιακό)

• Μουσικά Όργανα (πιάνο, κλαρίνο παραδοσιακό) και προαιρετικά το Ατομικό Όργανο Επιλογής.

• Για τη Γ΄ τάξη Γυμνασίου: Ευρωπαϊκή Μουσική Θεωρία και Πράξη, Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική – Θεωρία και Πράξη, τα Υποχρεωτικά Ατομικά Μουσικά Όργανα (πιάνο, κλαρίνο παραδοσιακό), Ιστορία Μουσικής και υποχρεωτικά το Ατομικό Όργανο Επιλογής.

• Για την Α΄ τάξη Λυκείου: Ευρωπαϊκή Μουσική – Θεωρία και Πράξη και Εισαγωγή στην Αρμονία, Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική – Θεωρία και Πράξη, τα Υποχρεωτικά Ατομικά Μουσικά Όργανα (πιάνο, κλαρίνο παραδοσιακό), Ιστορία Μουσικής και υποχρεωτικά το Ατομικό Όργανο Επιλογής.

• Για τη Β΄ τάξη Λυκείου: Αρμονία, Ανάπτυξη Ακουστικών Ικανοτήτων, Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική, Ιστορία της Μουσικής, Υποχρεωτικό Ατομικό Όργανο – Πιάνο και υποχρεωτικά το Ατομικό Όργανο Επιλογής.

• Για τη Γ΄ τάξη Λυκείου: Αρμονία, Ανάπτυξη Ακουστικών Ικανοτήτων, Μορφολογία, Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική και υποχρεωτικά το Ατομικό Όργανο Επιλογής.

Διαδικασία εξέτασης

Οι εξετάσεις ανά μάθημα διεξάγονται ως εξής:

• γραπτά, ως προς το θεωρητικό μέρος, και προφορικά, ως προς το πρακτικό μέρος (Ευρωπαϊκή Μουσική – Θεωρία και Πράξη, Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική – Θεωρία και Πράξη, Ευρωπαϊκή Μουσική – Θεωρία και Πράξη και Εισαγωγή στην Αρμονία),

• γραπτά (Ιστορία της Μουσικής)

• δι’ ακροάσεως (Υποχρεωτικά Ατομικά Μουσικά Όργανα, Ατομικό Όργανο Επιλογής).

Αξιολόγηση

• Η αξιολόγηση της επίδοσης των υποψηφίων σε κάθε ένα από τα εξεταζόμενα μαθήματα γίνεται στην εικοσάβαθμη βαθμολογική κλίμακα

• Επιτυχόντες είναι όσοι έχουν συγκεντρώσει τουλάχιστον τη βαθμολογική βάση δέκα (10) σε κάθε εξεταζόμενο μάθημα

• ΚΑΤΑΤΑΧΘΕΝΤΕΣ κρίνονται οι επιτυχόντες υποψήφιοι σύμφωνα με τη βαθμολογική τους κατάταξη και τις προκηρυχθείσες θέσεις ανά τάξη

Ημερομηνίες – Εξεταστέα ύλη

• Με ευθύνη του σχολείου καταρτίζεται το πρόγραμμα των εξετάσεων ανάλογα με τον αριθμό των προς κατάταξη υποψηφίων.

• Η εξεταστέα ύλη των κατατακτηρίων εξετάσεων για τις δύο τελευταίες λυκειακές τάξεις,  προέρχεται κάθε φορά από την διδαχθείσα ύλη του αμέσως προηγούμενου σχολικού έτους και ανακοινώνεται στο σχολείο με τη λήξη του διδακτικού έτους

• Η εξεταστέα ύλη για όλες τις υπόλοιπες τάξεις, είναι δημοσιευμένες στην ενότητα Ύλη κατατακτήριων εξετάσεων για τα μουσικά μαθήματα

ΠΙΑΝΟ

β γυμνασίου κατατακτήριες εξετάσεις πιάνου

γ γυμνασίου κατατακτήριες εξετάσεις πιάνου

Β λυκείου κατατακτήριες εξετάσεις πιάνου

Α λυκείου κατατακτήριες εξετάσεις πιάνου

Γ λυκείου κατατακτήριες εξετάσεις πιάνου

ΑΡΜΟΝΙΑ- ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ- ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ

Εξεταστέα ύλη κατατακτηρίων εξετάσεων – Για την Γ΄ Λυκείου

Εξεταστέα ύλη κατατακτηρίων εξετάσεων – Για την Β΄ Λυκείου

Εξεταστέα ύλη κατατακτηρίων εξετάσεων – Για την Α΄ Λυκείου

Εξεταστέα ύλη κατατακτηρίων εξετάσεων – Για την Γ΄ Γυμνασίου

Εξεταστέα ύλη κατατακτηρίων εξετάσεων – Για την Β΄ Γυμνασίου

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ- ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ

Adobe Scan 30 Ιουν 2022

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΤΗΝ Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΚΩΔΙΚΟΙ 1ΤΕΛΙΚΑ αποτελέσματα α’ γυμνασίου

Τελική εκδήλωση Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων ¨Νικόλαος Δούμπας¨

Η πρέσβης της Αυστρίας στο Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων

Ιδιαίτερη τιμή για το Σχολείο μας η σημερινή επίσκεψη της πρέσβεως της Αυστρίας Hermine Poppeller.
Τήρησε την υπόσχεση της να επισκεφθεί το σχολείο μας ώστε να ξεκινήσει η συνεργασία του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας» με τα σχολεία της Βιέννης.

Το κιθαριστικό σύνολο του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων στο Μουσείο Αργυροτεχνίας

Το Μουσικό σχολείο σε μουσικοχορευτική εκδήλωση για τη Μικρασιατική καταστροφή

Με αφορμή την συμπλήρωση των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή, το Τμήμα Παραδοσιακών Χορών του Πνευματικού Κέντρου Δήμου Ιωαννιτών σε συνεργασία  με σχολεία της πόλης μας οργάνωσε την Πέμπτη, 12-5-2022, μια εξαιρετική μουσικοχορευτική εκδήλωση. Το σχολείο μας συμμετείχε με την παραδοσιακή του χορωδία υπό την καθοδήγηση της κα Γεωργίας Καρβούνη (διεύθυνση χορωδίας) και του κ.Νεκτάριου Παπαγεωργίου..

Εισαγωγή φοιτητών στο τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ.

Προκήρυξη εισιτηρίων εξετάσεων(2) (1)

«Υποβολή ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίου για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, σε ποσοστό 5% επιπλέον των θέσεων εισακτέων, έτους 2022»

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ_ΣΟΒΑΡΩΝ _ΠΑΘΗΣΕΩΝ_2022(Ω5ΣΙ46ΜΤΛΗ-5ΑΗ)