Αρχική » 2022 » Μάιος

Μάιος 2022
« Απρ   Ιούν »

Η πρέσβης της Αυστρίας στο Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων

Ιδιαίτερη τιμή για το Σχολείο μας η σημερινή επίσκεψη της πρέσβεως της Αυστρίας Hermine Poppeller.
Τήρησε την υπόσχεση της να επισκεφθεί το σχολείο μας ώστε να ξεκινήσει η συνεργασία του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας» με τα σχολεία της Βιέννης.

Το κιθαριστικό σύνολο του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων στο Μουσείο Αργυροτεχνίας

Το Μουσικό σχολείο σε μουσικοχορευτική εκδήλωση για τη Μικρασιατική καταστροφή

Με αφορμή την συμπλήρωση των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή, το Τμήμα Παραδοσιακών Χορών του Πνευματικού Κέντρου Δήμου Ιωαννιτών σε συνεργασία  με σχολεία της πόλης μας οργάνωσε την Πέμπτη, 12-5-2022, μια εξαιρετική μουσικοχορευτική εκδήλωση. Το σχολείο μας συμμετείχε με την παραδοσιακή του χορωδία υπό την καθοδήγηση της κα Γεωργίας Καρβούνη (διεύθυνση χορωδίας) και του κ.Νεκτάριου Παπαγεωργίου..

Εισαγωγή φοιτητών στο τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ.

Προκήρυξη εισιτηρίων εξετάσεων(2) (1)

«Υποβολή ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίου για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, σε ποσοστό 5% επιπλέον των θέσεων εισακτέων, έτους 2022»

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ_ΣΟΒΑΡΩΝ _ΠΑΘΗΣΕΩΝ_2022(Ω5ΣΙ46ΜΤΛΗ-5ΑΗ)

Εξεταστικό κέντρο αγγλικών ΔΔΕ Ιωαννίνων

ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΔΔΕ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 2022

Δελτίο Τύπου Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων Νικόλαος Δούμπας

Πρώτο βραβείο σύνθεσης και έπαινος για το Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας»

Οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας» Χρήστος Καραπάνος (μαθητής της Α΄ Λυκείου) και Άγγελος-Γεώργιος Κατσάνος (μαθητής της Β΄ Λυκείου) απέσπασαν αντίστοιχα το πρώτο βραβείο και έπαινο στον Μαθητικό Διαγωνισμό Σύνθεσης ο οποίος διεξήχθη στο πλαίσιο του έβδομου Φεστιβάλ «Ξάνθη – Πόλις Ονείρων Μουσικών Σχολείων» 5-8 Μαΐου 2022.

Στο φεστιβάλ συμμετείχαν είκοσι πέντε Μουσικά Σχολεία από τα πενήντα συνολικά της χώρας και στον τελικό διαγωνισμό της σύνθεσης παρουσιάστηκαν και εκτελέστηκαν δημοσίως επτά προκριθέντα έργα. Ο μαθητής Χρήστος Καραπάνος συμμετείχε στο διαγωνισμό με το έργο: ¨Γέφυρα ήχων¨ για φλάουτο, κλαρινέτο, βιολί και πιάνο, ενώ ο μαθητής Άγγελος-Γεώργιος Κατσάνος με το έργο: ¨Ομίχλη στη λίμνη¨ για φλάουτο, βιολί, μπουζούκι και πιάνο. Την κριτική επιτροπή αποτελούσαν οι συνθέτες και ακαδημαϊκοί καθηγητές Νίκος Κυπουργός, Λίνα Τόνια και Γεώργιος Σακαλλιέρος.

Επίσης, το Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων έλαβε μέρος στο Φεστιβάλ στην κεντρική πλατεία της Ξάνθης (Πλ. Δημοκρατίας) με το πολυφωνικό σύνολο, μέρος του παραδοσιακού συνόλου (κομπανία) και το σύνολο πνευστών υπό τη διεύθυνση και διδασκαλία του καθηγητή μουσικής Παναγιώτη Τέλλη, παρουσιάζοντας τραγούδια και σκοπούς της Ηπείρου.

Επιπλέον, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας που έλαβαν μέρος στο Φεστιβάλ, στελέχωσαν τα επιμέρους ορχηστρικά και φωνητικά σύνολα που δημιουργήθηκαν εκεί, και μάλιστα διακρίθηκαν σε αυτά για τις σολιστικές και εκτελεστικές τους ικανότητες. Την επιμέλεια και διδασκαλία των συνόλων και βιωματικών εργαστηρίων είχαν καταξιωμένοι καλλιτέχνες και εκπαιδευτικοί της χώρας, όπως οι Νίκος Κυπουργός, Εριφύλη Δαμιανού, Σωκράτης Σινόπουλος, Μάνος Αχαλινωτόπουλος, Κατερίνα Παπαδοπούλου, Βαγγέλης Καρίπης και Γιώργος Κοντραφούρης.

Η διευθύντρια Μαριγούλα Κασαγιάννη και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας» αισθάνονται την ανάγκη να συγχαρούν και να ευχαριστήσουν δημόσια τους μαθητές και μαθήτριές τους και να ευχηθούν κάθε πρόοδο στη ζωή τους!

Το Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων στο 2ο Πανελλήνιο συνέδριο Τοπικής Ιστορίας

Το Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων στο 2ο Πανελλήνιο συνέδριο Τοπικής Ιστορίας παρουσίασε τη δράση «Οι δρόμοι της Ιστορίας μας».

Η παρουσίαση στο youtube στο 3:09:00

«As my granny said …» το blog του eTwinning έργου

«As my granny said …»
Ένα πρόγραμμα eTwinning που σιγά σιγά φτάνει στο τέλος του.
Οι μαθητές των σχολείων αντάλλαξαν παροιμίες, παίξανε παραδοσιακά παιχνίδια, μαγειρέψανε φαγητά του τόπου τους, φορέσανε παραδοσιακές φορεσιές, ανταλλάξαν τραγούδια και πολλά άλλα.
Δείτε κάποιες από τις δράσεις μας στο blog του προγράμματος.

Εγγραφές μαθητών στην α΄ γυμνασίου σε Μουσικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2022-2023

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να αποστείλουν/καταθέσουν την αίτηση έως 31-5-2022 επιλέγοντας έναν από τους παρακάτω συνδέσμους:

Κατεβάστε την αίτηση από εδώ:

Σε μορφή word

ΑΙΤΗΣΗ-ΕΓΓΡΑΦΗΣ-2022-2023

Σε μορφή pdf

ΑΙΤΗΣΗ-ΕΓΓΡΑΦΗΣ-2022-2023

email σχολείου: mail@gym-mous-ioann.ioa.sch.gr

Εναλλακτικά, μπορείτε να υποβάλλετε την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής, ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο: