ΟΙ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΑΣ
    Μάρτιος 2016
    « Φεβ   Απρ »

Archive for Μάρτιος, 2016

Το Σχολείο μας διοργανώνει ημερίδα με θέμα Γνωρίστε το Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων, στο θέατρο Καμπέρειο, τη Δευτέρα 4 Απριλίου 2016 και ώρα 6 μ.μ.

Την ημερίδα θα τιμήσει με την παρουσία του ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ιωαννίνων κ. Μιχάλης Ράπτης και απευθύνεται σε μαθητές και γονείς των δημοτικών σχολείων του νομού.

Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗΠρόσκληση

ATT00029

Εκδήλωση αφιερωμένη στον ποιητή Τίτο Πατρίκιο διοργανώνεται την Τρίτη 29 Μαρτίου 2016 και ώρα 7:30 μ.μ., στην αίθουσα «Β. Πυρσινέλλας». Το Γενικό Λύκειο Ανατολής θα παρουσιάσει ένα αφιέρωμα στην ζωή και το έργο του, ενώ την εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία του ο ποιητής, ο οποίος και θα συνομιλήσει με το κοινό. Συμμετέχει το Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων με…μελοποιημένα ποιήματά του. Η εκδήλωση διοργανώνεται σε συνεργασία με το Πνευματικό Κέντρο Δήμου Ιωαννιτών και η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.

Πρόσκληση εκδήλωσης

Δελτίο Τύπου της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας για την εξεταστέα ύλη των Μαθηματικών Γ Λυκείου

Διαβάστε   εδώ

Α. Πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων 2016.

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται το πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων 2016 Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), τόσο με το ΝΕΟ σύστημα, όσο και με το ΠΑΛΑΙΟ σύστημα και πιο αναλυτικά:

– Το πρόγραμμα ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων, με το ΝΕΟ σύστημα

– Το πρόγραμμα ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων και ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) με το ΠΑΛΑΙΟ σύστημα

– Το πρόγραμμα ημερήσιων ΕΠΑΛ γενικής παιδείας και ειδικότητας με το ΝΕΟ σύστημα

– Το πρόγραμμα ημερήσιων και εσπερινών ΕΠΑΛ γενικής παιδείας και ειδικότητας ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ A΄) και ειδικότητας ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) με το ΠΑΛΑΙΟ σύστημα.

Δελτίου τύπου Πρόγραμμα Πανελλήνιες -2016

Read the rest of this entry »

ertΗ ΕΡΤ ΑΕ, θέλοντας να στηρίξει και να αναδείξει  τις μουσικές τάσεις και προτάσεις, αλλά και να τις συνδυάσει με τις καλλιτεχνικές μορφές οπτικοακουστικής έκφρασης, με στόχο την προώθηση της νεανικής δημιουργικότητας και τη σύγχρονη κοινωνική διάδραση μέσω της ψηφιακής τεχνολογίας, προσκαλεί από τις 20 Μαρτίου έως τις 17 Απριλίου νέες και νέους, να δημιουργήσουν μικρής διάρκειας βίντεο για το μουσικό συγκρότημά τους ή το συγκρότημα των φίλων τους, τα οποία θα πραγματεύονται ένα ή περισσότερα μουσικά έργα, την καλλιτεχνική δραστηριότητα ή τη σύντομη ιστορία κάθε μπάντας, γνωστής ή άγνωστης στο ευρύ κοινό.

Read the rest of this entry »

kratikoΑνακοινώνεται ότι από την Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016 μέχρι και την Παρασκευή 1 Απριλίου 2016 θα υποβάλλονται αιτήσεις συμμετοχής στις εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας εξεταστικής  περιόδου Ιουνίου 2016.

Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν το Σάββατο 11 και την Κυριακή  12 Ιουνίου  2016 για τα επίπεδα:

Read the rest of this entry »

Διευκρινίσεις για τη διδακτέα – εξεταστέα ύλη των Μαθηματικών της Γ΄ τάξης Ημερήσιου Γενικού Λυκείου Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών και Σπουδών Οικονομίας & Πληροφορικής για το σχολικό έτος 2015 – 2016, απέστειλε το Υπουργείο Παιδείας μετά από σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (πράξη 8/10-03-2016 του Δ.Σ)

pisi

H  Πανελλήνια  Ένωση  Λογοτεχνών  προκηρύσσει  τον  18ο    Πανελλήνιο  Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης Διηγήματος 2016.

Ο  διαγωνισμός  απευθύνεται  σε  μαθητές  και  μαθήτριες  της  Γ΄  τάξης Γυμνασίου και  όλων των τάξεων Λυκείων της χώρας.  Η τελική προθεσμία υποβολής του έργου των μαθητών/μαθητριών είναι η 31η    Μαρτίου  2016.

Οι  διακριθέντες  μαθητές/μαθήτριες  Γυμνασίου  και  Λυκείου,  αντίστοιχα,  θα ειδοποιηθούν έγκαιρα για την τελετή βράβευσης από την Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών.

Για  περισσότερες  πληροφορίες  οι  ενδιαφερόμενοι  μπορούν  να  επικοινωνούν  τηλεφωνικά  στο τηλέφωνο 210-3302550 και ηλεκτρονικά στη διεύθυνση:  pelogotechnon@gmail.com .

Σας επισυνάπτουμε αναλυτικές οδηγίες που αφορούν τον εν λόγω διαγωνισμό

Διαγωνισμός ποίησης

Οροι συμμετοχής

Η Γερμανική Παιδαγωγική Υπηρεσία Ανταλλαγών (PAD) προκηρύσσει ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ  ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΓΙΑ  ΜΑΘΗΤΕΣ 2016 (1) με εξαιρετικές επιδόσεις στο μάθημα των Γερμανικών αλλά και πολύ καλές γενικές επιδόσεις.

Παρακαλούνται όλα τα ενδιαφερόμενα σχολεία, δημόσια και ιδιωτικά, στα οποία διδάσκεται η γερμανική γλώσσα, να υποβάλουν ηλεκτρονικά τις αιτήσεις των υποψηφίων, συνοδευόμενες από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, μέχρι τις 18 Μαρτίου 2016, στην ηλεκτρονική διεύθυνση: ku-100@athe.diplo.de.