Αρχική » 2018 » Μάρτιος

Αρχείο μηνός Μάρτιος 2018

Μάρτιος 2018
« Φεβ   Απρ »

Θεατρική παράσταση – «Γυρεύοντας απαντήσεις»

Το Γ2 Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων παρουσιάζει το θεατρικό έργο της Ρούλας Γαλάνη «Γυρεύοντας απαντήσεις» στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου την Παρασκευή 30 Μαρτίου 2018 και ώρα 10:00 π.μ.

Εξώφυλλο Προγράμματος

Θεατρική παράσταση – «Η Βουλή των ζώων»

Το Α1 Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων παρουσιάζει το έργο του Βασίλη Αναστασιάδη «Η Βουλή των ζώων» στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου την Τετάρτη 28 Μαρτίου 2018 και ώρα 10:00 π.μ.

Εξώφυλλο Προγράμματος

Θεατρική παράσταση – «Αλογίσιο Όνομα»

Το Γ1 Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων παρουσιάζει το έργο του Αντόν Τσέχωφ «Αλογίσιο Όνομα» (σε διασκευή Βασίλη Αναστασιάδη) στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου τη Δευτέρα 26 Μαρτίου 2018 ώρα 8:30 π.μ.

Υποβολή Αίτησης-Δήλωσης ΓΕΛ 2018

Εκδόθηκαν η εγκύκλιος και το δελτίο τύπου του ΥΠΠΕΘ σχετικά με τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ 2018.

Η προθεσμία για την υποβολή της Αίτησης-Δήλωσης λήγει την Πέμπτη 29-3-2018.

EΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΓΕΛ 2018 ΜΕ ΑΔΑ

EΓΚΥΚΛΙΟΣ ΦΑ ΓΕΛ 2018 ΜΕ ΑΔΑ

Δελτίο Τύπου ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ 2018

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΑΙΤΗΣΗ-ΓΕΛ 2018

Eγκύκλιος του ΥΠΠΕΘ σχετικά με τον προγραμματισμό για την υποβολή της αίτησης-δήλωσης για τις Πανελλαδικές εξετάσεις 2018

Διαβάστε την σχετική εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ:

Εγκύκλιος Προγραμματισμός Αίτησης-Δήλωσης 2018-19

Σχολική γιορτή για την απελευθέρωση των Ιωαννίνων

Σχολική γιορτή για την απελευθέρωση της πόλης μας.

Υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Ξανθίππη Δερέκα.

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την ανάδειξη της παιδαγωγικής διάστασης της μουσικής στην εκπαίδευση των νέων

Ολοκληρώθηκε την Τετάρτη 28-2-2018 με μεγάλη επιτυχία το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του σχολείου μας για μαθητές της ΣΤ’ τάξης του Δημοτικού, που είχε ως στόχο την ανάδειξη του παιδαγωγικού ρόλου της μουσικής στην εκπαίδευση των νέων.

Στο πρόγραμμα αυτό, το οποίο πραγματοποιήθηκε δύο φορές σε διάστημα μιας εβδομάδας λόγω μεγάλου ενδιαφέροντος και μεγάλης συμμετοχής, έλαβαν μέρος συνολικά 210 μαθητές και είχαν την ευκαιρία μέσα από μια διαδοχή ήχου, ρυθμού, τραγουδιού και χορού να κάνουν ένα όμορφο ταξίδι στο χώρο της μουσικής και να αντιληφθούν ταυτόχρονα την αξία της ομαδικότητας και της συνεργασίας.

Χάριν της οργάνωσης αλλά και της ευρηματικότητας και της φαντασίας των καθηγητών του σχολείου, το ενδιαφέρον των μικρών μαθητών κρατήθηκε αμείωτο για 2 ώρες επιδεικνύοντας εξαιρετική συμμετοχική συμπεριφορά.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν και αρκετοί γονείς μαθητών του Δημοτικού οι οποίοι έφυγαν ικανοποιημένοι από την ενημέρωση που τους έγινε σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου και το επίπεδο της παρεχόμενης εκπαίδευσης τόσο για τα μαθήματα μουσικής παιδείας όσο και για αυτά της γενικής παιδείας.

Παραβρέθηκαν και τίμησαν της εκδήλωσή μας ο Διευθυντής της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Τζίμας Γρηγόριος, τον οποίο ευχαριστούμε θερμά για την εξαιρετική συνεργασία του, καθώς και η σχολική σύμβουλος κ. Ανδρέου Έλενα την οποία επίσης ευχαριστούμε για τις συμβουλές της και το αμέριστο ενδιαφέρον της για το σχολείο μας.