Αρχική » 2024 » Μάιος

Αρχείο μηνός Μάιος 2024

Μάιος 2024
« Απρ

Διενέργεια έρευνας για την αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης και την αποτίμηση της έκτασης των περιστατικών της Ενδοσχολικής Βίας και του Εκφοβισμού (Ε.ΒΙ.Ε.) στο πλαίσιο του ν. 5029/23 «Ζούμε Αρμονικά Μαζί. Σπάμε τη Σιωπή»

Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.), εκ μέρους του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α., διεξάγει έρευνα, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων «Διόφαντος» και το Πανεπιστήμιο Κρήτης, για την αποτύπωση της τρέχουσας κατάστασης των περιστατικών της Ενδοσχολικής Βίας και του Εκφοβισμού (Ε.ΒΙ.Ε.).

48796_ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΡ_ΙΕΠ_ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΩΝ ΕΒΙΕ

ΣΥΝ_5_ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ

Ενημερωτικό γονέα

Ενημερωτικό μαθητών

Συμμετοχή του σχολείου μας στον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Μουσικής

Διαδικτυακή συνάντηση του σχολείου μας με σχολείο της Ρουμανίας στα πλαίσια του προγράμματος Σχολείο Πρέσβης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Βράβευση του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας» με «eTwinnning School Label»

Το Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας» λαμβάνει Ευρωπαϊκή Διάκριση με την απονομή της «Ετικέτας Σχολείου eTwinning 2024-2025» για πρώτη φορά μεταξύ 57 σχολείων στην Ελλάδα και 928 σε όλη την Ευρώπη. Η ομάδα eTwinning αναγνωρίζει τη συμμετοχή και την αφοσίωση όχι μόνο των eTwinners μαθητών και εκπαιδευτικών αλλά και ολόκληρου του σχολείου που υλοποιεί ευρωπαϊκά προγράμματα eTwinning και βραβεύεται με ετικέτες εθνικές και ευρωπαϊκές  για δύο συνεχόμενα σχολικά έτη. Βασικά κριτήρια για την απονομή της ετικέτας αποτελούν η ηλεκτρονική ασφάλεια, η συνεργασία και η συλλογική προσπάθεια, το πνεύμα της ανανέωσης και της αλλαγής στην εκπαιδευτική και ευρύτερη κοινότητα, η πρωτοτυπία και η έμπνευση που διαχέεται από ένα συμπεριληπτικό και καινοτόμο σχολείο.  Το σχολείο μας φέροντας τον τίτλο  «Etwinning School 2024-2025» είναι έτοιμο και πρόθυμο για ένα αναπτυξιακό ταξίδι με δραστηριότητες που προάγουν τη βιωματική μάθηση, τη δημιουργικότητα, τον εκσυγχρονισμό της διδασκαλίας, τη διαπολιτισμικότητα. Η επιτυχία αυτή αποτελεί επιστέγασμα μιας αγαστής συνεργασίας εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων με τη στήριξη της ομάδας eTwinning.

We dream the music -padlet

Εορτασμός της Ημέρας της Ευρώπης – Πρόγραμμα «Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου»

Ημερίδα με τίτλο «9η Μαΐου – Ημέρα της Ευρώπης» τη Δευτέρα, 22 Απριλίου 2024, στην Αίθουσα «Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος» στα Ιωάννινα με συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας». Βίντεο από τις δράσεις των Junior και Senior Ambassadors στο Kiosque – Info Point του σχολείου μας.

eTwinning «Ι WILL SURVIVE!»

Στο πλαίσιο του έργου eTwinning «Ι WILL SURVIVE!» που συμμετέχουν μαθητές της Α’ Γυμνασίου του σχολείου μας, οι μαθητές όλων των συνεργαζόμενων χωρών (Ελλάδα, Τουρκία, Βουλγαρία, Ρουμανία, Πολωνία, Κροατία, Πορτογαλία), πήραν μέρος σε συνεργατικές δραστηριότητες για τον υγιεινό τρόπο διατροφής και για τις αθλητικές δραστηριότητες.

Διαδικασία εισαγωγής μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2024-2025

Η διαδικασία εισαγωγής μαθητών/τριών στην Α΄ Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2024-2025 ορίζεται στην εγκύκλιο την οποία εξέδωσε το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. και στο  επεξηγηματικό έγγραφο της διαδικασίας εισαγωγής.

Για την εισαγωγή μαθητών/τριών στα Μουσικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025, οι γονείς/κηδεμόνες των υποψηφίων από τις 13 Μαΐου έως τις 31 Μαΐου 2024 και ώρα 14:00 υποβάλλουν από κοινού ηλεκτρονικά ή με οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο τρόπο αίτηση συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής μόνο στο Μουσικό Σχολείο της περιοχής όπου κατοικεί ο/η υποψήφιος/α.

Οι γονείς/κηδεμόνες υποχρεούνται να αποστείλουν ηλεκτρονικά ή με κάθε άλλο πρόσφορο τρόπο στο Μουσικό Σχολείο πέραν της αίτησης συμμετοχής στις εν θέματι εξετάσεις και τα κάτωθι έγγραφα:
1) λογαριασμό κοινής ωφέλειας (ύδρευσης ή ρεύματος ή τηλεφώνου) ή άλλο πρόσφορο αποδεικτικό μέσο από το οποίο να αποδεικνύεται ρητώς η διεύθυνση της μονίμου κατοικίας του/της υποψηφίου/ας
2) αντίγραφο ταυτότητας γονέων/κηδεμόνων ή αντίγραφο ταυτότητας γονέα/κηδεμόνα
3) δικαστική απόφαση (προσωρινή διαταγή, απόφαση ασφαλιστικών μέτρων, οριστική δικαστική απόφαση) αν και εφόσον δεν υφίσταται συναίνεση των δύο γονέων/κηδεμόνων. Δύναται να προσκομισθεί επίσης και πιστοποιητικό περί μη άσκησης ένδικων μέσων, προκειμένου να βεβαιωθεί ότι επήλθε το αμετάκλητο της δικαστικής απόφασης μέχρι και τις 16.09.2021 – και άρα δεν εφαρμόζεται το 1519 ΑΚ-, σύμφωνα με όσα ορίζει η υπό στοιχεία Φ1/117162/ΓΔ4/20-09-2021 εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας (ανακοινοποίηση στο ορθό στις 21-9-2021).

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 13 Μαΐου 2024 θα αναρτηθεί η ηλεκτρονική αίτηση στο site του σχολείου την οποία μπορείτε να συμπληρώσετε και να υποβάλετε ή εναλλακτικά να επισκεφτείτε τον χώρο του σχολείου.

Για τον καθορισμό των ημερομηνιών των εξετάσεων θα γίνει εγκαίρως ενημέρωση με νέο έγγραφο.

Συμμετοχή της μαθήτριας Λυδίας Αρβανίτη, του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας», στο Διεθνές Φεστιβάλ Σαξοφώνου – Λάρισα 2024

Η μαθήτρια Λυδία Αρβανίτη της Α΄ τάξης Λυκείου του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας» πήρε μέρος στο Διεθνές Φεστιβάλ Σαξοφώνου που έγινε στη Λάρισα 26-29 Μαΐου στο Δημοτικό Ωδείο της πόλης και έλαβε έπαινο στο δεύτερο επίπεδο διαγωνισμού (επίπεδο μέσης τάξης). Τη διδασκαλία είχε αναλάβει ο καθηγητής της τάξης του σαξοφώνου, Παναγιώτης Τέλλης.

Στο φεστιβάλ έλαβαν μέρος διαγωνιζόμενοι σε τέσσερα διαφορετικά επίπεδα δυσκολίας (κατωτέρα, μέση, διπλώματος και σολίστ), ενώ ξεπερνούσαν συνολικά τους 60 τον αριθμό. Οι συμμετέχοντες προέρχονταν απ’ όλη την Ελλάδα, τις γειτονικές χώρες αλλά και από την Κορέα. Επιπλέον,  οι μαθητές του σαξοφώνου είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν διαλέξεις, συναυλίες, έκθεση  σαξοφώνων, εργαστήρια με διεθνούς φήμης καλεσμένους καθηγητές  και συναυλίες με ορχήστρα σαξοφώνων.