Αρχική » 2019

Αρχείο έτους 2019

Ιανουάριος 2019
« Νοέ   Φεβ »

Το σχολείο μας στην θεατρική παράσταση «Ένα παιδί μετράει τ’ άστρα»

Την Τετάρτη, 18-12-2019, μαθητές από τις τρεις τάξεις του Γυμνασίου μας παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την εξαιρετική θεατρική παράσταση «Ένα παιδί μετράει τ’ άστρα», ένα αριστούργημα του Μενέλαου Λουντέμη.   Η Παιδική Σκηνή του ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων προσέγγισε με ευρηματικό τρόπο τον αγώνα του Μέλιου να πάει τελικά σχολείο μεταδίδοντας σε όλους μας βαθιά μηνύματα για την αξία της γνώσης στη ζωή μας!

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Αράχθου και στο εργοστάσιο της ΙΟΝ

Την Τρίτη 19-11-2019 μαθητές της Γ’ Γυμνασίου και της Α’ Λυκείου του σχολείου μας, μαζί με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς επισκέφθηκαν το ΚΠΕ Αράχθου και το εργοστάσιο της ΙΟΝ. Ήταν μια καταπληκτική εμπειρία….

Αξιολόγηση προσφορών ταξιδιωτικών γραφείων για την εκδρομή στην Αθήνα (10 έως 13 Δεκεμβρίου 2019)

Σήμερα, Δευτέρα 25-11-2019 και ώρα 10 π.μ. στο γραφείο του Διευθυντή κ. Τσάνη Αθανασίου συνεδρίασε η επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών για την εκδρομή της Γ’ Λυκείου στην Αθήνα και ομόφωνα αποφάσισε ως εξής:

Αφού εξέτασε τις υποβληθείσες προσφορές από τα ταξιδιωτικά γραφεία ARMONIA TRAVEL, STRATA, KASSAROS TRAVEL και GO FUN TRAVEL, επέλεξε την προσφορά του γραφείου GO FUN με τιμή 165 Ευρώ ανά άτομο. Για το σκοπό αυτό γράφτηκε η παραπάνω πράξη και υπογράφεται.

Τσάνης Αθανάσιος, Πρόεδρος

Δούκα Χαρίκλεια, Μέλος

Βακαλίδου Ελένη, Μέλος

Ευαγγέλου Ουρανία, Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Γιαούπι Λεονάρντο, Πρόεδρος του 15μελούς Μαθητικού Συμβουλίου

Eορτασμός 28ης Οκτωβρίου

Την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας ο εορτασμός της Εθνικής μας Επετείου. Την επιμέλεια της γιορτής είχανε  η κ. Γιάγκα Ιωάννα, φιλόλογος και ο μουσικός κ. Βασίλειος Παπαγεωργίου. Την ίδια μέρα έγινε ορισμός σημαιοφόρου και παραστατών καθώς και απονομή βραβείων και αριστείων στους μαθητές.

Μέλος της Ελληνικής Συμφωνικής Ορχήστρας Νέων ο Σπύρος Ζαπάντης

Ο Σπύρος Ζαπάντης, ο οποίος υπήρξε μαθητής του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων και πλέον είναι πρωτοετής φοιτητής του τμήματος Μουσικολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης  συνεχίζοντας ταυτόχρονα τις σπουδές του στο βιολί στην τάξη του πτυχίου , επιλέχθηκε μετά από ακροάσεις και αποτελεί μέλος της Ελληνικής Συμφωνικής Ορχήστρας Νέων. Εμείς οι καθηγητές του , γνωρίζοντας πόσο προσπαθεί  για να πραγματοποιήσει τα όνειρά του, του ευχόμαστε να συνεχίσει να θέτει όλο και υψηλότερους στόχους στη ζωή του και πάντα να γνωρίζει επιτυχίες .

Διάκριση μαθήτριας στον Διαγωνισμό Φυσικής «Αριστοτέλης»

Αγιασμός στο Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων για το σχ. έτος 2019-2020

Πραγματοποιήθηκε στις 11 Σεπτεμβρίου 2019 ο Αγιασμός στο Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων . Στον αγιασμό παραβρέθηκαν ο Σεβασμιότατος κ.κ Μάξιμος, ο Περιφερειάρχης κ. Αλέξανδρος Καχριμάνης,  ο Δήμαρχος Μωυσής Ελισάφ , η βουλευτής κ. Μαρία Κεφάλα,  , ο σύλλογος διδασκόντων καθώς και πλήθος γονεών και κηδεμόνων.

Αγιασμός σχ. έτους 2019-20

Ο αγιασμός για το σχ. έτος 2019-20 θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 10:00 π.μ.

Οι μαθητές μετά τον αγιασμό θα παραλάβουν σε σακούλες τα βιβλία τους, θα πάρουν το ωρολόγιο πρόγραμμά τους  και θα αποχωρήσουν.

Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά σε μαθητές και εκπαιδευτικούς!

Εγγραφές των μαθητών της α΄ γυμνασίου για το σχολικό έτος 2019-2020

Οι μαθητές που πέτυχαν στις εξετάσεις του περασμένου Ιουνίου προκειμένου να φοιτήσουν στην α΄ τάξη του γυμνασίου κατά το σχολικό έτος 2019- 2020 , θα πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο απαραιτήτως για να υπογράψουν τα σχετικά έγγραφα και να ολοκληρωθεί η εγγραφή τους.

Ο Διευθυντής

Κατατακτήριες εξετάσεις στο Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων για το σχολικό έτος 2019-2020

Προκειμένου να καλυφθούν οι κενές θέσεις μαθητών στις τάξεις β’  και γ’ γυμνασίου , καθώς και στις Α, Β και Γ Λυκείου, το Σχολείο μας θα διενεργήσει κατατακτήριες εξετάσεις για όσους μαθητές επιθυμούν να φοιτήσουν σ΄αυτό. Οι εξετάσεις θα γίνουν τη Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου και ώρα 9:00 π.μ.

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο για να υποβάλλουν την σχετική αίτηση μέχρι και την παραμονή των εξετάσεων και να ενημερωθούν για την εξεταστέα ύλη.

Ο Διευθυντής

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ ΕΔΩ: