Αρχική » 2017

Αρχείο έτους 2017

Ιανουάριος 2017
« Νοέ   Φεβ »

Συναυλία για την ΕΛΕΠΑΠ «Χριστούγεννα της προσφοράς και της παράδοσης»

Την Πέμπτη 14-12-2017 πραγματοποιήθηκε στο Πνευματικό Κέντρο ,  Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση για την ΕΛΕΠΑΠ, που διοργάνωσε το 2ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ιωαννίνων, όπου συμμετείχε και το σχολείο μας.

Χαιρετισμός του Διευθυντή του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων κ. Αθανάσιου Τσάνη

Κυρίες και Κύριοι,

Η 3η Δεκεμβρίου κάθε έτους έχει καθιερωθεί από τον ΟΗΕ ως ημέρα των ατόμων με αναπηρία και ειδικές ανάγκες. Πρόκειται για μια προσπάθεια με στόχο την ανάδειξη των δικαιωμάτων των ατόμων αυτών για ισότιμη συμμετοχή στην κοινωνία και ταυτόχρονα για την ευαισθητοποίηση των πολιτών του κόσμου προς την κατεύθυνση της δημιουργίας μιας ανθεκτικής κοινωνίας για όλους δίχως αποκλεισμούς. Καθημερινές εικόνες όπως ,  για παράδειγμα τα παρκαρισμένα οχήματα σε θέσεις για ΑμΕΑ , η ανυπαρξία υποδομών για επιβίβαση και αποβίβαση από τα λεωφορεία, η έλλειψη διαμόρφωσης των πεζοδρομίων για την εξυπηρέτησή τους, καθώς και η έλλειψη επαρκούς χρηματοδότησης από την πολιτεία για την δημιουργία δομών για την εγκατάσταση και την εκπαίδευσή τους, αναδεικνύουν την δυσκολία του εγχειρήματος και το μακρύ δρόμο που πρέπει να διανύσουμε ως κοινωνία μέχρι την επίτευξη του στόχου.

Στο πρόσφατο παρελθόν είχα την ευκαιρία να διατελέσω πρόεδρος μιας τέτοιας δομής για άτομα με ειδικές ικανότητες και κατά την καθημερινή επαφή μαζί τους έβλεπα στα μάτια τους την φλόγα για ζωή και αγάπη, ένιωθα την δίψα τους για μάθηση και δημιουργία και την αγωνία τους για την ένταξη, για αποδοχή και για σεβασμό. Ίδια όνειρα, ίδιες ελπίδες, ίδιες συναισθηματικές και ψυχολογικές ανάγκες με τον καθένα από εμάς. Εκείνο που θέλω να πω, που προσπαθώ να πω είναι ότι τελικά, δεν υπάρχουν άνθρωποι ΑμΕΑ, υπάρχουν μόνο άνθρωποι και είμαστε συνάνθρωποι. Τούτες μάλιστα τις μέρες  που οι καρδιές των ανθρώπων είναι ανοιχτές και πλημμυρισμένες από αισθήματα αγάπης, αλληλεγγύης και ανθρωπιάς, είμαι βέβαιος ότι το μήνυμα αυτό θα βρει λίγο χώρο για να εγκατασταθεί μέσα μας.

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑμΕΑ

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΙ

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ.

ΤΣΑΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Ευχές

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας εύχονται σε όλους

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ

Πρόγραμμα εκδήλωσης «Χριστούγεννα στην Ήπειρο της παράδοσης και της προσφοράς»

Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις του σχολείου μας

ΗΜΕΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ  ΩΡΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ
Πέμπτη 14-12-2017 19:00 Συνδιοργάνωση εκδήλωσης για τα ΑΜΕΑ με το 2ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ιωαννίνων στο Πνευματικό Κέντρο
Τετάρτη 20-12-2017 8:30 έως 10:00 Χριστουγεννιάτικη θεατρική παράσταση στο σχολείο
Τετάρτη 20-12-2017 11:00 Παρακολούθηση Συναυλίας της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών στο Πνευματικό Κέντρο
Πέμπτη 21-12-2017 8:00 έως 18:00 Εκδρομή της Β’ Γυμνασίου στο Μύλο των Ξωτικών στα Τρίκαλα
Παρασκευή 22-12-2017 10:15 Κάλαντα στο Δημαρχείο της πόλης από το έντεχνο σύνολο του σχολείου
Παρασκευή 22-12-2017 11:15 Κάλαντα στην Περιφέρεια Ηπείρου από το έντεχνο σύνολο του σχολείου
Παρασκευή 22-12-2017 11:30 Κάλαντα στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση από το παραδοσιακό σύνολο του σχολείου
Παρασκευή 22-12-2017 12:30 Κάλαντα στη συμβολή των οδών Χαρ. Τρικούπη και Γρ. Σακκά από το παραδοσιακό σύνολο του σχολείου

Σχολική εορτή για τον εορτασμό των 44 χρόνων από την επέτειο του Πολυτεχνείου.

Την Παρασκευή 17-11-2017 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου ο εορτασμός της επετείου του Πολυτεχνείου. Τη γιορτή οργανώσανε ο κ. Κατσούλας Βάιος και η κ. Σωτηρίου Χριστίνα.

Σχολική Γιορτή για τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου

Την Παρασκευή 27-10-2017 πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός της εθνικής μας επετείου. Την ίδια μέρα έγινε η παράδοση της σημαίας για το σχολικό έτος 2017-2018, ο ορισμός των παραστατών, καθώς και απονομή των βραβείων και αριστείων στους μαθητές που ξεχώρισαν στο σχολικό έτος 2016-2017.

Συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων στο #beactive με θέμα «Βάζω καλάθι στη ζωή»

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων, οργάνωσε αθλητικές δραστηριότητες στα πλαίσια της ευρωπαικής εβδομάδας αθλητισμού και του #beactive με θέμα «Βάζω καλάθι στη ζωή» τα παιδιά του σχολείου μας με τη συνοδεία των καθηγητών τους,  έπαιξαν μπάσκετ  με μαθητές άλλων  γυμνασίων  της πόλης μας και έβαλαν ?..πολλά καλάθια στη ζωή.

Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017, πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού, το Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων συμμετείχε σε αθλητικές δραστηριότητες στις αθλητικές εγκαταστάσεις της Λιμνοπούλας. Την ίδια ημέρα πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια του γηπέδου ποδοσφαίρου της Λιμνοπούλας, με τη συμμετοχή του σχολείου μας με μουσικά δρώμενα και αγώνες ποδοσφαίρου.

Ανακοίνωση Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων

Στην αφίσα της ΚΝΕ για το φεστιβάλ που διοργανώνει, διαφημίζεται μεταξύ των άλλων και η συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων. Ως Σύλλογος διδασκόντων καθηγητών και για την αποκατάσταση της αλήθειας, δηλώνουμε ότι στο Σχολείο ουδέποτε έγινε παρόμοια συζήτηση ή ελήφθη τέτοιου είδους απόφαση. Επομένως η όποια,ενδεχομένως , συμμετοχή κάποιων μεμονομένων μαθητών δεν συνιστά για κανένα λόγο και συμμετοχή του Σχολείου μας , αλλά αποτελεί προσωπική επιλογή τους στον ελεύθερο χρόνο τους. Ο ρόλος εξάλλου του Σχολείου είναι εντελώς διαφορετικός και δεν σχετίζεται με τις δραστηριότητες των κομμάτων ή των νεολαιών.

Τσάνης Αθανάσιος

Αγιασμός Μουσικού Σχολείου 11-9-2017

Στις 11-9-2017 πραγματοποιήθηκε ο αγιασμός στο χώρο του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων. Με την παρουσία του μας τίμησε ο  περιφερειάρχης κ. Αλέξανδρος Καχριμάνης, ο οπoίος έδωσε ευχές στους μαθητές για καλή πρόοδο. Τους μαθητές καλωσόρισε και ο καινούριος διευθυντής του Μουσικού Σχολείου κ. Αθανάσιος Τσάνης. Η Διεύθυνση και ο σύλλογος των καθηγητών του Μουσικού Σχολείου εύχονται στους μαθητές μια καλή και παραγωγική σχολική χρονιά.

[wds id=»1″]