Αρχείο ημέρας 15 Φεβρουαρίου 2019

Φεβρουάριος 2019
« Ιαν   Μαρ »

Ανοιχτή ημέρα γνωριμίας για τα Δημοτικά Σχολεία

Τη Δευτέρα 11-2-2019 (και σε επανάληψη την Τετάρτη 13-2-2019) πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η «ανοιχτή ημέρα γνωριμίας» με το Μουσικό Σχολείο. Προσήλθαν συνολικά 220 μαθητές της ΣΤ’ τάξης Δημοτικού συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους, οι οποίοι αφού παρακολούθησαν τα 4 εργαστήρια και προσέγγισαν με διαδραστικό τρόπο τον κόσμο του ρυθμού, του ήχου και της μουσικής, παρακολούθησαν στη συνέχεια όλοι μαζί τα διάφορα μουσικά σύνολα του σχολείου.

Η εκδήλωση έκλεισε με χορό και τραγούδι των μικρών μαθητών που έφυγαν τελικά κατενθουσιασμένοι.

Το πρόγραμμα αυτό που ξεκίνησε για πρώτη φορά πέρυσι και συνεχίστηκε και φέτος, πραγματοποιείται με στόχο να αναδειχθεί η παιδαγωγική διάσταση της μουσικής στη διαμόρφωση του χαρακτήρα των μαθητών και να γνωρίσουν οι μαθητές τα πλεονεκτήματα που παρέχει η φοίτηση και η αποφοίτησή τους απ’ αυτό το προνομιούχο σχολείο.

« 2 της 4 »

Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Την Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο Παραλίμνιο Ψυχαγωγικό Πάρκο ο περιφερειακός διαγωνισμός εκπαιδευτικής ρομποτικής για τα Γυμνάσια- Λύκεια. Η ομάδα του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων the musicians που αποτελείται από τους μαθητές  Σιαπάτη Άγγελο, Χριστακόπουλο Νικόλαο, Παρουτιάδη Εμμανουήλ, Στυλιανό Χρήστο, Δεμιρτζόγλου Νεφέλη, Μπότσαρη Ιωάννη και προπονήτρια την κ. Μπαλωμένου Σπυριδούλα εκπροσώπησε το Λύκειο  με επιτυχία και προκρίθηκε στον πανελλήνιο διαγωνισμό ρομποτικής. Συγχαρητήρια στα παιδιά γι΄αυτή την εξαιρετική τους παρουσία!