Αρχείο ημέρας 3 Φεβρουαρίου 2020

Φεβρουάριος 2020
« Ιαν   Μαρ »

5η Πανελλήνια Συνάντηση Συνόλων και Ορχηστρών Κιθάρας Ιωαννίνων

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 25-1-2020, η  5η Πανελλήνια Συνάντηση Συνόλων και Ορχηστρών Κιθάρας Ιωαννίνων με τη συμμετοχή του Κιθαριστικού  Συνόλου  του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων. Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και στους υπεύθυνους καθηγητές κα Ελένη Κιτσούλη και κ.Κωνσταντίνο Σηφάκη!!!

Συναυλία-αφιέρωμα στη ροκ μουσική

Μοναδική εμπειρία για τους μαθητές μας –και άλλων σχολείων- υπήρξε η παρακολούθηση συναυλίας στο Πνευματικό κέντρο του Δήμου Ιωαννιτών με πρωτοβουλία του μουσικού Γιώργου Γάκη και των Troublemakers. Το αφιέρωμα στη  ροκ μουσική και την ιστορία της προσέλκυσε το ενδιαφέρον όλων με τον συνδυασμό μουσικής, λόγου και εικόνας. Εξαιρετική προσπάθεια! Πολλές ευχαριστίες!!!

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο

Τη Δευτέρα, 20-1-2020, οι μαθητές του τμήματος Α1 Γυμνασίου συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Αρχαιολογικού Μουσείου της πόλης μας με θέμα «Η καθημερινή ζωή των Ηπειρωτών». Ήταν μια ευκαιρία για τους μαθητές να επιστρατεύσουν προϋπάρχουσες γνώσεις από τα μαθήματα των Αρχαίων Ελληνικών και της Ιστορίας (κ.Κάκος-κα Μάγκα) αλλά και να τις εμπλουτίσουν με τρόπο βιωματικό. Ευχαριστούμε την αρχαιολόγο κα Βασιλείου για τη συνδρομή της!