Αρχείο ημέρας 16 Σεπτεμβρίου 2020

Σεπτέμβριος 2020
« Ιούν   Οκτ »

Αγιασμός και έναρξη νέας σχολικής χρονιάς για το σχ. έτος 2020-2021

Την Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2020, και ώρα 9:15 π.μ. πραγματοποιήθηκε o επίσημος Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2020-2021 στον αύλειο χώρο του σχολείου με εκπροσώπους των εκπαιδευτικών και των μαθητών/τριών. Η Διευθύντρια του Μουσικού Σχολείου, κα Κασσαγιάννη Μαριγούλα, ΠΕ01 και οι εκπαιδευτικοί υποδέχθηκαν τους μαθητές, αλλά και τους επισήμους τηρουμένων όλων των μέτρων προφύλαξης από τον κορωνοϊό. Η προσέλευση των μαθητών έγινε από την κύρια είσοδο ενώ οι γονείς παρέμειναν στον εξωτερικό χώρο του σχολείου.

Στην τελετή παρευρέθηκαν οι βουλευτές Ιωαννίνων Γιώργος Αμυράς και Μερόπη Τζούφη, ο Δήμαρχος Ιωαννίνων Μωυσής Ελισάφ, ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου Κων/νος Καμπουράκης, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Ιωαννίνων Ευάγγελος Κωσταδήμας και οι Αντιδήμαρχοι Γιάννης Αϊβατίδης και Αριστείδης Παππάς, οι οποίοι και εξέφρασαν τις ευχές τους για τη νέα σχολική χρονιά. Ο Δήμαρχος Ιωαννίνων Μωυσής Ελισάφ σημείωσε το ενδιαφέρον του Δήμου για το Μουσικό Σχολείο με έργα βελτίωσης των υποδομών του και δεσμεύτηκε για ένα καινούριο πρότυπο μουσικό σχολείο, το οποίο περιλαμβάνεται στο κτιριολογικό πρόγραμμα του Δήμου.

Παράλληλα, οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των τμημάτων ανέλαβαν την ενημέρωση των μαθητών-τριών για πιστή εφαρμογή των κανόνων προστασίας και πρόληψης κατά του κορωνοϊού, βάσει των σχετικών οδηγιών του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ). Τέλος, οι μαθητές-τριες ενημερώθηκαν για το ωρολόγιο πρόγραμμα της εβδομάδας και παρέλαβαν τα βιβλία της νέας σχολικής χρονιάς