Αρχείο ημέρας 14 Απριλίου 2022

Απρίλιος 2022
« Μαρ   Μαΐ »

Συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων στο διαγωνισμό του European School Radio «Κάν’ το ν’ ακουστεί» 2022 με θέμα «Ταξιδεύοντας» με το τραγούδι «Γαλάζιος Ουρανός» στην κατηγορία του Λυκείου.

Το Μουσικό σχολείο Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας» κατά τη φετινή χρονιά συμμετείχε στο διαγωνισμό του European School Radio «Κάν’ το ν’ ακουστεί» 2022 με θέμα «Ταξιδεύοντας» με το τραγούδι «Γαλάζιος Ουρανός» στην κατηγορία του Λυκείου.

Το τραγούδι είναι σύνθεση (στίχοι και μουσική) του Δημήτριου Ζούνη μαθητή της τρίτης Λυκείου ενώ το ερμήνευσαν οι μαθητές/τριες:

Τραγούδι: Αγγελική Οικονόμου (μαθήτρια Γ΄ λυκείου)

Ακουστική κιθάρα: Δημήτριος Ζούνης

Βιολί: Μαρί-Σοφία Τολίτσα (μαθήτρια Α΄ λυκείου)

Πιάνο: Άγγελος-Γεώργιος Κατσάνος (μαθητής Β΄ λυκείου)

Κρουστά (καχόν-κουρτίνα-σέικερ): Χατζάρας Χρήστος (μαθητής Γ΄ λυκείου)

Επίσης την πρωτότυπη αφίσα δημιούργησε η Αγγελική Οικονόμου.

Υπεύθυνος καθηγητής της δράσης ήταν ο κ. Παναγιώτης Τέλλης και για την υλοποίηση της ηχογράφησης και βιντεοσκόπησης οι καθηγητές του σχολείου Παντελής Πεταρούδας, Βασίλειος Παπαγεωργίου και Μιχάλης Ντέμσιας.

Μετά τα αποτελέσματα του διαγωνισμού την Κυριακή 10 Απριλίου το τραγούδι κατέλαβε την όγδοη θέση σε σύνολο 31 τραγουδιών. Όπως ανακοινώθηκε από την επιτροπή ο αριθμός των συμμετοχών στο φετινό διαγωνισμό σε όλες τις κατηγορίες ήταν πολύ μεγάλος αλλά και η ποιότητα των μαθητικών εξαιρετικά υψηλή. Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι από το αποτέλεσμα ανεξάρτητα από την τελική κατάταξη. Το τραγούδι βρίσκετε ήδη στο κανάλι του σχολείου στο YouTube και θα μαρτυρεί το έργο των μαθητών. https://www.youtube.com/watch?v=HLeUBWzRdtk

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τους μαθητές για τη συνολική και δημιουργική τους προσπάθεια και να ευχηθούμε καλή πρόοδο.

Η διευθύντρια του σχολείου

Μαριγούλα Κασαγιάννη

AIREVITAL_V1

Υποβολή δικαιολογητικών για προφορική ή γραπτή εξέταση υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, βάσει του Ν.3699/2008, στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ και ΕΠΑΛ έτους 2022, για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση