Αρχείο ημέρας 17 Μαρτίου 2024

Μάρτιος 2024
« Φεβ   Απρ »

Συνάντηση με τον ευρωβουλευτή κ. Κυμπουρόπουλο Στέλιο στο πλαίσιο του προγράμματος Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Την Παρασκευή, 15 Μαρτίου 2024, οι Senior και Junior Ambassadors του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας» συμμετείχαν στη διαδικτυακή συνάντηση με τον ευρωβουλευτή κ. Στέλιο Κυμπουρόπουλο. Ο κ. Κυμπουρόπουλος απάντησε σε ερωτήσεις που του έθεσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου σχετικά με τους τρόπους που μπορούν να υποστηριχθούν και να προστατευθούν άτομα από ευάλωτες κοινωνικά ομάδες, άτομα με αναπηρία, γυναίκες, άτομα από μειονότητες, καθώς και πρωτοβουλίες και μέτρα που μπορούν να ληφθούν από την Ευρωπαϊκή Ένωση, ώστε οι νέοι να απολαμβάνουν εκπαίδευση υψηλής ποιότητας, απαραίτητο στοιχείο για τα επόμενα προσωπικά, κοινωνικά και επαγγελματικά τους βήματα. Η συνάντησή μας ολοκληρώθηκε με το μουσικό σύνολο του κ. Ταυλαρίδη.

1οι Διασχολικοί Μαθηματικοί Αγώνες Ιωαννίνων

Μαθητές και μαθήτριες της γ΄ γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας» συμμετείχαν στους 1ους Διασχολικούς Μαθηματικούς Αγώνες που συνδιοργάνωσαν το 10ο  Γυμνάσιο Ιωαννίνων, το Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας» και το Αρσάκειο Γυμνάσιο Ιωαννίνων στον φιλόξενο χώρο του Αρσακείου Γυμνασίου Ιωαννίνων, την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024. Η εκδήλωση ξεκίνησε με χαιρετισμό από τον κύριο Ζωγράφο Κωνσταντίνο, καθηγητή μαθηματικών στον τομέα πιθανοτήτων, στατιστικής και επιχειρησιακής έρευνας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και την κυρία Χατσίδου Αφροδίτη, σύμβουλο εκπαίδευσης μαθηματικών. Στη συνέχεια, υπήρξε ομιλία για την ημέρα του π και τη χρησιμότητα των μαθηματικών από τον κύριο Ξένο Μιχαήλ, καθηγητή μαθηματικών στον τομέα εφαρμοσμένων και υπολογιστικών μαθηματικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Έπειτα, οι μαθητές και μαθήτριες των τριών σχολείων χωρίστηκαν σε μικτές ομάδες των πέντε ατόμων και αφού γνωρίστηκαν, συνεργάστηκαν, συζήτησαν, προβληματίστηκαν, σκέφτηκαν, ώστε να ανταποκριθούν και να λύσουν τους γρίφους και τα προβλήματα που τους τέθηκαν.