Αρχείο ημέρας 11 Απριλίου 2024

« Μαρ

Επίσκεψη του Μουσικού Σχολείου Αλίμου

Την Τετάρτη, 10-4-2024, επισκέφτηκε το σχολείο μας το Μουσικό Σχολείο Αλίμου με το παραδοσιακό του σύνολο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο σχολείων αντάλλαξαν απόψεις και αναφέρθηκαν στην αγάπη τους για την παραδοσιακή μουσική. Τους μαθητές/τριες περίμενε και μία έκπληξη, καθώς οι εκπαιδευτικοί κ. Παπαγεωργίου Νεκτάριος και κ. Παπαγεωργίου Βασίλειος επικοινώνησαν με τους μουσικούς κ. Χαλιγιάννη Θωμά, κ. Παπακώστα Γιάννη και κ. Μπραχόπουλο Μιχάλη, οι οποίοι κατάφεραν να παρευρεθούν και με μεγάλη τους χαρά και συγκίνηση να μιλήσουν στους μαθητές/τριες για την παραδοσιακή μουσική και όλοι μαζί να συνυπάρξουν μουσικά.

Συμμετοχή στο 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών & Πολιτικών Επιστημών

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου, το Εργαστήριο Κοινωνικών Επιστημών και Εκπαίδευσης του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης ΠΕ78 Κοινωνικών Επιστημών των Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης Αττικής, Ηπείρου, Θεσσαλίας και Κεντρικής Μακεδονίας και Σύμβουλοι Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων, Άρτας, Πρέβεζας και Θεσπρωτίας διοργάνωσαν το 1ο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών & Πολιτικών Επιστημών «Ενεργός Πολιτειότητα. Πολίτης στο Σχολείο-Πολίτης του Κόσμου».

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στο συνέδριο:

• την Παρασκευή, 5 Απριλίου 2024, με την εργασία «Μαζί είναι καλύτερα» και υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Κουτσοθανάση Αγγελική,
  • την Κυριακή, 7 Απριλίου 2024, με την εργασία «Φιλοτεχνώντας έναν καλύτερο … κόσμο» και υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους κ. Μάγκα Ελένη, κ. Γιάγκα Ιωάννα, κ. Σέλιο Οδυσσέα,
  • την Κυριακή, 7 Απριλίου 2024, με την εργασία «New Life. Δύο κόσμοι ενώνονται μέσα από τη μουσική πράξη» και υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους κ. Παπαγεωργίου Νεκτάριο και κ. Τέλλη Παναγιώτη.