Αρχείο ημέρας 18 Δεκεμβρίου 2023

Δεκέμβριος 2023
« Νοέ   Ιαν »

Συντελεστές Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής (Ε.Β.Ε.) σχολών, τμημάτων ή εισαγωγικών κατευθύνσεων, καθώς και Συντελεστές Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής (Ε.Β.Ε.) ειδικών μαθημάτων, μουσικών μαθημάτων και πρακτικών δοκιμασιών για την συμμετοχή των υποψηφίων των πανελλαδικών εξετάσεων στη διαδικασία επιλογής για εισαγωγή στα Α.Ε.Ι., στις Α.Ε.Α., στις σχολές των Α.Σ.Ε.Ι. και Α.Σ.Σ.Υ., στη Σ.Σ.Α.Σ., στις σχολές της Αστυνομικής και Πυροσβεστικής Ακαδημίας, στις Α.Ε.Ν., στις σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λιμενικού Σώματος και Λιμενοφυλάκων και στις Α.Σ.Τ.Ε. του Υπουργείου Τουρισμού, από το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 και εφεξής

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΕΛΑΧΙΣΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ _ ΦΕΚ 7022 τ Β_ 13-12-2023

Παγκόσμια Ημέρα Αγάπης-μουσικοθεατρική παράσταση Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων

Η μουσικο-θεατρική παράσταση «Χριστουγεννιάτικες μελωδίες και ιστορίες» του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας» πραγματοποιήθηκε στις 14/12/2023 στην αίθουσα «Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος». Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρουσίασαν μια σειρά από αγαπημένες χριστουγεννιάτικες μελωδίες και μια ξεχωριστή θεατρική παράσταση, θέλοντας έτσι να δημιουργήσουν ένα κλίμα γιορτινό και λαμπερό, όπως ακριβώς ταιριάζει σ’ αυτή τη ξεχωριστή γιορτή του χρόνου, μια γιορτή που προάγει και τονίζει τη σημασία της αγάπης. Άλλωστε, η 14η Δεκεμβρίου είναι η Παγκόσμια Ημέρα Αγάπης που αναγνωρίζεται διεθνώς και γιορτάζεται σε ολόκληρο τον κόσμο, με στόχο όλοι οι άνθρωποι να αφήσουμε πίσω  αρνητικά συναισθήματα, σκέψεις και λόγια και να μοιράσουμε αγάπη απλόχερα στους γύρω μας, ανεξαρτήτως πολιτικών και θρησκευτικών πεποιθήσεων, φύλου, φυλής, χρώματος, ηλικίας, εθνικής και κοινωνικής προέλευσης, ειδικών αναγκών.

Παράδειγμα αγάπης, ισότιμης συμμετοχής και συμπερίληψης αποτελούν οι ίδιοι οι μαθητές του σχολείου μας, οι οποίοι απαρτίζουν τα μουσικά σύνολα ανεξαρτήτως ηλικίας (Α΄ Γυμνασίου -Γ΄Λυκείου), ειδικών αναγκών, θρησκείας, εθνικής και κοινωνικής προέλευσης (Ρομά).

Το epirustv1 για την εκδήλωση του σχολείου μας

Το itv για την εκδήλωση του σχολείου μας

Οι Junior ambassadors στο Μουσείο Παπαγιάννη

Καλλιτεχνική δράση με θέμα «Πηλός και Φωτιά, Λόγος και Νότες» πραγματοποίησε το Μουσικό Σχολείο «Νικόλαος Δούμπας» τη Δευτέρα, 20 Νοεμβρίου Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης «Θεόδωρος Παπαγιάννης» σε συνεργασία με την αστική μη κερδοσκοπική εταιρία Κέντρο Κινουμένων Σχεδίων, Οπτικοακουστικών και Παραστατικών Τεχνών «Ars Anima», στο πλαίσιο του Σχολείου Τεχνών και Φεστιβάλ Μονοδενδρίου. Επρόκειτο για μία βιωματική περιδιάβαση στον χρόνο και την τέχνη, με όχημα τις εικαστικές δημιουργίες του Γιαννιώτη γλύπτη Θεόδωρου Παπαγιάννη, συνοδεία παραδοσιακής ηπειρώτικης μουσικής, που ερμήνευσαν επί τόπου μαθητές – Junior Ambassadors του Μουσικού Σχολείου. Ο φιλόλογος-ποιητής Γιώργος Κουλιανός διάβασε χαρακτηριστικά κειμενικά αποσπάσματα για την ιστορία του τόπου και αφηγήθηκε μύθους και θρύλους της ευρύτερης περιοχής. Ακολούθησε ξενάγηση στα εκθέματα του Μουσείου από τον ίδιο τον  δημιουργό τους Θεόδωρο Παπαγιάννη. Η δράση που  απευθυνόταν σε μαθητές της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αποσκοπούσε στην εξοικείωσή τους με κείμενα, εικόνες, ήχους και σύμβολα της ζώσας παράδοσης του τόπου.

Η καλλιτεχνική δράση «ΠΗΛΟΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ, ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΣ» συνδέθηκε με την παγκόσμια «Ημέρα για Δικαιωμάτων των Παιδιών» δημιουργώντας μια εμπειρία που ενίσχυσε την κατανόηση και τον σεβασμό προς αυτά. Η συνάντηση της τέχνης με την εκπαίδευση αποτελεί βήμα προς ένα φωτεινό και ασφαλές μέλλον για κάθε παιδί.

Πρόγραμμα «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου»

(European Parliament Ambassador School-EPAS)

Το Πρόγραμμα πραγματοποιείται σε εθελοντική βάση από Λύκεια Γενικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, αλλά κυρίως σε μαθητές/τριες των τριών τάξεων του Λυκείου.

Κεντρικοί στόχοι του Προγράμματος είναι η προβολή των αξιών του κοινοβουλευτισμού και της πολιτικής δημοκρατίας στην Ευρώπη, η βασική εκμάθηση θεμάτων που αφορούν στη δομή, στη λειτουργία και στο ρόλο των Οργάνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ιδιαίτερα δε του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, καθώς και η βασική κατανόηση του πολιτικού και νομοθετικού πλαισίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μέσω των διαφόρων δράσεων οι οποίες υλοποιούνται στο πλαίσιο του Προγράμματος, οι μαθητές/τριες ενημερώνονται για τα θεμελιώδη δικαιώματά τους ως Ευρωπαίοι πολίτες, με απώτερο στόχο την ενεργό συμμετοχή τους στο «δημοκρατικό γίγνεσθαι» της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ιδιαίτερα για τη χρονιά 2023-2024, η οποία συμπίπτει με την τελική ευθεία προς τις επόμενες Ευρωπαϊκές Εκλογές, μέσω των δράσεων που θα υλοποιηθούν από τα σχολεία θα δοθεί βαρύτητα στην προώθηση της ενεργούς πολιτειότητας και τη σημασία των Ευρωπαϊκών Εκλογών.

Εθελοντική συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου την ημέρα της Ευρώπης 9-5-2023

Το Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων «Νικόλαος Δούμπας» συμμετείχε εθελοντικά στην εκδήλωση με τίτλο “Ευρωπαϊκός κοινοβουλευτισμός και αξίες της πολιτικής Δημοκρατίας στην Ευρώπη» για τον εορτασμό της 9ης Μαϊου, Ημέρα της Ευρώπης. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την 9/5/2023 με τη συμμετοχή των Σχολείων-Πρέσβεων του ΕΚ της Ηπείρου και της Κέρκυρας, στην Αίθουσα «Βασιλείου Πυρσινέλλα», κατά τη διάρκεια της οποία το παραδοσιακό και πολυφωνικό σύνολο του σχολείου μας κάλυπτε μουσικά την εναλλαγή της παρουσίασης των δράσεων.