Αρχική » ΔΡΑΣΕΙΣ » Οι Junior ambassadors στο Μουσείο Παπαγιάννη

« Μαρ

Οι Junior ambassadors στο Μουσείο Παπαγιάννη

Καλλιτεχνική δράση με θέμα «Πηλός και Φωτιά, Λόγος και Νότες» πραγματοποίησε το Μουσικό Σχολείο «Νικόλαος Δούμπας» τη Δευτέρα, 20 Νοεμβρίου Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης «Θεόδωρος Παπαγιάννης» σε συνεργασία με την αστική μη κερδοσκοπική εταιρία Κέντρο Κινουμένων Σχεδίων, Οπτικοακουστικών και Παραστατικών Τεχνών «Ars Anima», στο πλαίσιο του Σχολείου Τεχνών και Φεστιβάλ Μονοδενδρίου. Επρόκειτο για μία βιωματική περιδιάβαση στον χρόνο και την τέχνη, με όχημα τις εικαστικές δημιουργίες του Γιαννιώτη γλύπτη Θεόδωρου Παπαγιάννη, συνοδεία παραδοσιακής ηπειρώτικης μουσικής, που ερμήνευσαν επί τόπου μαθητές – Junior Ambassadors του Μουσικού Σχολείου. Ο φιλόλογος-ποιητής Γιώργος Κουλιανός διάβασε χαρακτηριστικά κειμενικά αποσπάσματα για την ιστορία του τόπου και αφηγήθηκε μύθους και θρύλους της ευρύτερης περιοχής. Ακολούθησε ξενάγηση στα εκθέματα του Μουσείου από τον ίδιο τον  δημιουργό τους Θεόδωρο Παπαγιάννη. Η δράση που  απευθυνόταν σε μαθητές της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αποσκοπούσε στην εξοικείωσή τους με κείμενα, εικόνες, ήχους και σύμβολα της ζώσας παράδοσης του τόπου.

Η καλλιτεχνική δράση «ΠΗΛΟΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ, ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΣ» συνδέθηκε με την παγκόσμια «Ημέρα για Δικαιωμάτων των Παιδιών» δημιουργώντας μια εμπειρία που ενίσχυσε την κατανόηση και τον σεβασμό προς αυτά. Η συνάντηση της τέχνης με την εκπαίδευση αποτελεί βήμα προς ένα φωτεινό και ασφαλές μέλλον για κάθε παιδί.